מה הלחץ? על סטרס והשפעותיו

סטרס או בכינוי העממי – "לחץ", מציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה באיזון הפנימי שלנו (הומיאוסטאזיס). זוהי תגובה טבעית לכל גירוי חיצוני, מוחשי או פסיכולוגי, הנתפש כמשהו שקשה להתמודד איתו.

סטרס ומנגנון FIGHT OR FLIGHT

מקורו של מנגנון ה- FIGHT OR FLIGHT הוא הישרדותי - תגובה ראשונית של מרכזים פרימיטיביים במוח למצב שנתפש על ידי המערכת הגופנית-נפשית כאיום קיומי. אבות אבותינו שחיו בג'ונגל ובסוואנה חוו שם סכנות קיומיות.

חשיבה חיובית - על עיוותי חשיבה והשפעתם

החיים מזמנים לנו התמודדויות רבות. לפני שאנו חווים אירוע כלשהו, הוא עובר תהליך של קליטה ועיבוד על-ידי המוח. רק אחרי שהבנו את המתרחש, נוכל להרגיש אותו. מכאן שרגשותינו הם תוצאה של התפישה שלנו את האירועים

שינוי: לאט לאט או בבת אחת?

מי מאיתנו לא היה שם? משבר קטן בעבודה, תחילתה של שנה חדשה או סתם בוקר בהיר אחד, אנחנו מחליטים שזהו, ממחר – שינוי! זמן קצר חולף ואז, כמובן, מגיע הרגע הצפוי – לא עומדים בהחלטה ומפח הנפש מגיע שוב.

חרדת נהיגה? אל דאגה

חרדת נהיגה היא בעיה מוכרת. רבים, הסובלים ממנה, מתביישים להודות בחרדתם ו"עוקפים" את הקושי בכך שאינם נוהגים. לעיתים הם משלמים על כך מחיר יקר– נמנעים מעבודה הכרוכה בנסיעות, מגבילים את עצמם בבילויים ועוד.

סולם ההסתגלות מחדש

לצורך הכנת הסולם, פגשו הפסיכיאטרים הולמס וריי למעלה מ- 5,000 נבדקים בוגרים וביקשו מהם להעריך את מידת ההסתגלות מחדש שלהם נוכח אירועי חיים שונים בסולם של 0-100.

ספרים מומלצים

ספרים מומלצים בדרך לשיפור איכות החיים וטיפוח נקודות החוזק שלנו. קריאה מהנה.
שלומית איזנמן   נייד: 050-6315827   פקס: 09-7400545   ת.ד. 99 הוד השרון, מיקוד 45100   צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים