דנה - טינטון: הרעשים שרק אתה שומע
המקרה המתואר הינו אמיתי ומפורסם בהסכמת המתאמנת. השמות ופרטים מזהים אחרים שונו.


דנה (30) הגיעה לקליניקה נסערת. לפני כמה חודשים החלה לשמוע רעשים בשתי אוזניה. בבדיקות מקיפות שעברה נמצא כי היא סובלת מטינטון (TINNITUS) המלווה בירידה בשמיעה. נאמר לה כי אין פתרון רפואי לבעיה אך הוצע לה להיעזר בתרופות המיועדות לטיפול בחרדה ובדיכאון כדי להקל את הקושי הנפשי, כתוצאה מהרעשים הבלתי נסבלים.

בשיחת ההיכרות סיפרה דנה על קשיים בהירדמות, חרדות, ונטייה להתפרצויות, תופעות שנבעו מהעייפות המצטברת ומהמתח הנפשי שבו היא נתונה. היא אינה מצליחה להתרכז בעבודה ונעדרת למשך שעות רבות.
דנה תיארה את עצמה כבחורה פרפקציוניסטית, כאדם שחשוב לו לדעת שהוא שולט בחייו. "מה שאני לא עושה - הרעש הנורא הזה לא מפסיק, אני מרגישה שאני יוצאת מדעתי", סיננה בכעס. 
  
חיברתי את דנה למכשיר הביופידבק. יחד ראינו כי היא נמצאת ברמת עוררות גבוהה, היא דרוכה, וכל שינוי מקפיץ אותה.

בשלב הראשון הצעתי ללמד אותה תרגילי הרפיה. דנה השיבה כי ניסתה להקשיב בבית לטקסטים של הרפיה ולמוסיקה מרגיעה אך הרעש לא מאפשר לה להתרכז.
הסברתי לה כי למרות הפרדוקס - הדבר הראשון שאותו כדאי לעשות הוא להירגע. היא נלחמת ברעשים וצוברת מתח רב כתוצאה מחוסר יכולתה "לנצח" ומחוויית חוסר האונים. הסבתי את תשומת ליבה למה שעלה מדבריה - כאשר הבינה שאין טיפול, חשה שהטינטון בעצם "משתלט עליה". כתוצאה מכך התמקדה בו יותר וכך יצרה מעגל מטריד של הגברת הרעש המוזנת מתשומת הלב המועצמת. דנה הבינה כי אין לה אפשרות לשלוט ברעשים אך היא בהחלט יכולה לשנות את תחושת הסבל וחוסר האונים שהיא חווה.

דנה למדה שאפשר לאמן את המוח לסנן את הרעשים לרמה שלא תפריע לתפקוד, אך אם תמשיך ותתמקד בהם באופן פעיל, המוח לא יצליח לעשות זאת.

לימדתי את דנה טכניקות של נשימה והרפיה. בעקבות הרגיעה הגופנית שהשיגה, סיפרה שרמת החרדה פחתה ושנתה השתפרה מעט. בהמשך הוספנו טכניקות נוספות של הרפיה, ודנה התבקשה לתרגל אותן מספר פעמים ביום. נוסף על כך היא קיבלה את המלצתי לשלב פעילות גופנית בשגרת החיים שלה.

שוחחנו ארוכות על תחושת חוסר השליטה שהיא חווה, ודנה הגיעה למסקנה כי תשיג שליטה טובה יותר דווקא כשתבחר להרפות. היא סיפרה כי היא נוטה לקחת על עצמה מטלות רבות, ואינה סומכת על איש מלבד על עצמה.
לאחר מספר שבועות ולאחר שחוותה הצלחה במשחקי המחשב המבוססים על מדדים של רגיעה גופנית, ביקשתי ממנה לשבת בשקט, לעצום עיניים ולהתרכז ברעש תוך שימוש בטכניקות של נשימה. דנה חוותה חוויה משחררת של קבלת הרעש במקום הפניית משאבים גופניים ונפשיים למלחמה עקרה.

דנה דיווחה כי היא מצליחה לישון בקלות רבה יותר וכי היא חשה מרוכזת יותר. העבודה שעשינו גרמה לה לבחון שוב את אורח חייה הלחוץ ולבצע שינויים לטובת חיים רגועים ונינוחים יותר.

כאשר סיימה את המפגשים, אמרה בחיוך: כנראה הייתי צריכה את הרעש הזה כדי להכניס לחיי מעט שקט...
אני למדתי, שוב, שכל סיטואציה בעייתית עבור מתאמן יכולה להפוך לגורם ממנף בדרך לשינוי חיובי.
שלומית איזנמן   נייד: 050-6315827   פקס: 09-7400545   ת.ד. 99 הוד השרון, מיקוד 45100   צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים