איתן - לחץ ולחץ דם
המקרה המתואר הינו אמיתי ומפורסם בהסכמת המתאמן. השמות ופרטים מזהים שונו.

איתן הגיע אלי כשהוא סובל מלחץ דם גבוה 150/100. רופא המשפחה הסכים לדחות את התחלת הטיפול התרופתי והמליץ על דיאטה ופעילות גופנית. איתן החליט לשלב בתהליך גם עבודה באמצעות ביופידבק.
איתן בן 47, סובל מעודף משקל מזה שנים רבות. הוא סיפר בפגישה כי אביו נפטר לאחרונה כתוצאה מאירוע לב פתאומי והוא חרד שהוא הבא בתור. זמן קצר לאחר שאביו נפטר הגיע למיון עם כאבים בחזה. הוא היה בטוח שהמקור הוא הלב ואחרי סידרת בדיקות שעבר תוך כדי אשפוז, בישרו לו הרופאים שלמעט לחץ דם גבוה הוא בריא וככל הנראה עבר התקף חרדה. להערכתם, בנוסף, איתן סובל גם מתסמונת החלוק הלבן – עלייה גבוהה בלחץ הדם בתגובה לבדיקה רפואית ובמהלכה, כתוצאה מלחץ נפשי.
הסברתי לאיתן כי לחץ דם גבוה מגיב היטב לאימון ביופידבק אשר עשוי להפחית את הצורך בשימוש בתרופות, מאחר שעלייה בלחץ הדם מושפעת בין היתר ממצבי סטרס. זיהוי מצבי מתח ולחץ ולמידת טכניקות רגיעה תאפשר לו התמודדות טובה גם עם "תסמונת החלוק הלבן" אשר גורמת לקפיצה במדדי לחץ הדם בתגובה לאירועים מלחיצים. הסברתי לאיתן את חשיבות ההורדה במשקל ושילוב פעילות גופנית כדי לסייע להורדת לחץ הדם ואימוץ אורח חיים בריא. הנחיתי אותו למדוד לחץ דם פעמיים ביום כדי שנוכל לעקוב אחרי שינויים.
בפרופיל הפסיכו פיזיולוגי שערכתי לאיתן, חיברתי אותו באמצעות חיישנים למחשב כדי לבדוק את רמות המתח שלו בתגובה למצבים שונים. בסיום הבדיקה ניתן היה, בין היתר, להתרשם כי הוא סובל מחרדת ביצוע.
במפגשים הראשונים איתן למד טכניקות נשימה אשר סייעו לו להיכנס למצב של רגיעה. בכל פעם שחיברתי אותו למחשב על מנת לבחון את המדדים הגופניים השונים כדי לאמת רגיעה, היה נלחץ והתוצאות היו בהתאם. איתן סיפר שהוא "מרגיש בבחינה". באחת הפעמים, חיברתי אותו מבלי להדליק את המסך וסיפרתי לו שנתחיל את המדידות בהמשך. כאשר גיליתי את התוצאות הן היו מצוינות. הייתה זו דרך נהדרת להראות לו שהמחשבות שלו "אני במבחן" משפיעות על התוצאות הגופניות ולמעשה המחשבות שלו הן שיוצרות את המציאות. בהמשך עבדנו על הרפיית שרירים כדי להפחית את הדחיסה שהם מפעילים על הדפנות החיצוניות של כלי הדם ובכך להפחית את לחץ הדם הזורם בהם.
איתן למד גם כיצד להשפיע על חימום כפות הידיים שלו על מנת לגרום להרחבת נימי הדם ההיקפיים, פעולה שמסייעת אף היא בהורדת הל"ד.  הוא למד כיצד לרתום את הדמיון שלו כדי להשפיע על מצבו הגופני. איתן, איש מדע במקצועו, התרשם מיכולתו לראות תוצאות מיידיות וברות מדידה לאורך התהליך כולו.
ככל שהתקדם בתהליך, שמנו את הדגש על היכולת להשיג רגיעה בתנאים שבעבר גרמו לו חרדה, כעס או תסכול.
איתן סיים את המפגשים כשמד לחץ הדם מציג ירידה ממוצעת של 15 יחידות בערך הסיסטולי שלו וירידה של 9 יחידות בערך הדיאסטולי. גם נושא הירידה במשקל צבר תאוצה, בין היתר, הודות לטכניקות ההרפיה שרכש ולחיזוק תחושת המסוגלות שלו לשלוט במצבו הגופני.
תוך כדי התהליך הפך איתן מקורבן סביל של לחץ הדם, לשותף אקטיבי בהבנת הבעיה ובפתרונה.
שלומית איזנמן   נייד: 050-6315827   פקס: 09-7400545   ת.ד. 99 הוד השרון, מיקוד 45100   צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים